Udostępnij

P. Danuta Adamczyk zajmuję się masażami polinezyjskimi od 8 lat, sześć lat temu uzyskała licencję trenera. Od kilku lat prowadzi, jako trener warsztaty masaży MA-URI, a od roku warsztaty LOMI LOMI NUI…

P. Danuta Adamczyk zajmuję się masażami polinezyjskimi od 8 lat, sześć lat temu uzyskała licencję trenera. Od kilku lat prowadzi, jako trener warsztaty masaży MA-URI, a od roku warsztaty LOMI LOMI NUI…

P. Danuta Adamczyk zajmuję się masażami polinezyjskimi od 8 lat, sześć lat temu uzyskała licencję trenera. Od kilku lat prowadzi, jako trener warsztaty masaży MA-URI i LOMI LOMI NUI.

Danuta Adamczyk, serwis-masazysta.plWYWIAD (02.2006)

Dzień Dobry. Nazywam się Marcin Banasiński, jestem twórcą Serwisu Masażysta. Chciałbym, jeżeli Pani pozwoli zadać kilka pytań. Mogę?

Oczywiście. Chętnie mówię o swoich życiowych pasjach.

Słyszałem, że zajmuję się Pani masażami polinezyjskimi, jakie to są masaże? Proszę mi o nich (w skrócie) opowiedzieć

Zajmuję się masażem hawajskim Lomi Lomi i nowozelandzkim Ma-uri. Obydwa oparte są na polinezyjskiej filozofii życia – Hunie. Charakteryzuje je płynność ruchu i łagodność dotyku, wielki szacunek z jakim masażysta traktuje ciało klienta. Masaże wykonywane są przy dźwiękach hawajskiej lub maoryskiej muzyki, a masażysta masuje tańcząc. Zadaniem Lomi Lomi jest przede wszystkim uwolnienie napięć mięśniowych i umożliwienie swobodnego przepływu energii życiowej w ciele. Przywraca on harmonię ciała, umysłu i ducha.
Masaż Ma-uri nastawiony jest na odblokowywanie zastygłych w ciele emocji i stresów.

Jak się to stało, że zajęła się Pani masażami i dlaczego polinezyjskimi?

Moja przygoda z masażem zaczęła się bardzo zwyczajnie. Sama doświadczyłam masażu Ma-uri i zachwyciła mnie jego płynność i delikatność. Masażysta tańczył wokół mnie. Czułam się bezpieczna i "zaopiekowana".

Od dawna zajmuje się Pani masażem Lomi Lomi?

Masaż Lomi Lomi poznałam cztery lata temu. Pierwszy na mojej drodze pojawił się Ma-uri i jestem już z nim siódmy rok.

Jaki wpływ miała na Panią nauka tych masaży?

Już dużo wcześniej zaczęłam zadawać sobie najważniejsze pytanie w życiu: kim jestem? Zaczęłam czuć, że nie jestem wyłącznie ciałem. Tak rozpoczęłam podróż w głąb siebie. Było wiele kursów, które pozwoliły mi odkryć siebie. I wtedy pojawił się masaż. Dopiero wtedy, tak naprawdę zaakceptowałam siebie i swoje ciało. Zrozumiałam, że aby żyć w pełni, trzeba rozwijać wszystkie aspekty swojego istnienia. Ciało jest równie ważne, jak nasz umysł, emocje i dusza.

Dostała Pani uprawnienia instruktorskie, wnioskuję, zatem, że szkoli Pani nowych masażystów?

Niezwykłą radość daje mi praca z ludźmi. Z wykształcenia jestem biologiem. Wiele lat uczyłam biologii w jednym z warszawskich liceów. Praca ta była moją pasją. Teraz masaże stały się moją nową pasją i jedynym zajęciem.

Trudno się nauczyć tego masażu?

Masaż Lomi Lomi jest częścią hawajskiego systemu pracy z ciałem, zwanego Kino Mana. Nauka masażu Lomi Lomi nie jest trudna. Metody hawajskiego systemu nauczania są zupełnie inne niż nasze. Nie ma tu oceniania, wytykania błędów. Uczymy się przez powtarzanie i naśladowanie nauczyciela. Może na początku bywa to trudne, bo jest to dla nas nowe. W czasie kursu Lomi Lomi, masaż oczywiście zajmuje priorytetowe miejsce. Jednak na warsztatach również poznajemy zasady Huny, tańce Hula. Trudno wyczerpująco opisać moją pracę w krótkim wywiadzie. Więcej na ten temat znajdzie Pan na mojej stronie w internecie www.manawa.pl, zapraszam.

Jak długo trzeba się uczyć masażu Lomi Lomi?

Nauka podstawowego masażu składa się z czterech spotkań weekendowych, które odbywają się jeden raz w miesiącu. Jest oczywiście możliwość dalszej nauki i doskonalenia swoich umiejętności na warsztatach dla absolwentów kursu podstawowego, oraz udział w warsztatach z moją nauczycielką z Hawajów Susan Pa’iniu Floyd, która przyjeżdża do Polski.

 

Jakie trzeba mieć predyspozycje do nauki tego masażu Lepsi masażyści to kobiety czy mężczyźni$1

Nie odpowiem Panu, kto jest lepszym masażystą, kobieta czy mężczyzna. Nie ma tak naprawdę znaczenia płeć masażysty. Liczy się przede wszystkim zaangażowanie, umiejętności i chęć służenia innym. Pyta Pan o predyspozycje. Najważniejsza , to otwartość i miłość do ludzi. Miłość pisana wielką literą.

Co chciałaby Pani powiedzieć by zachęcić osoby do nauki masażu Lomi Lomi$2

Podczas kursu poznajemy siebie i docieramy do swoich emocji i uczuć. Poznając zasady Huny, uczymy się odpowiedzialności za siebie i swoje życie. A "przy okazji" uczymy się nowej umiejętności, masażu i pięknych tańców Hula. To chyba zabrzmiało zachęcająco. Zapraszam wszystkich, którzy szukają swojej drogi.

Jak klienci-pacjenci odbierają polinezyjskie masaże$3

Ja też zastanawiam się, klient – pacjent. Skłaniam się do pierwszego określenia. Pacjenta kojarzymy z chorobą, a masaże są też dla ludzi zdrowych. Każdy odbiera ten masaż indywidualnie. Zależy to od oczekiwań, a przede wszystkim od otwarcia się na odczuwanie. Zawsze przynosi on głęboki relaks fizyczny i psychiczny.

Jak wygląda taki masaż i jak się do niego przygotować$4

Jestem ubrana w hawajską chustę. Płynie piękna muzyka. Klient leży przykryty ręcznikiem. Zostawiam za sobą wszystko, co mogłoby zmącić moje skupienie i rozpoczynam taniec.
A jak się przygotować$5
Przede wszystkim pozostawić swoje problemy, poddać się muzyce i wykorzystać ten czas wyłącznie dla siebie.

Czy można nazwać te masaże leczniczymi$6

Nie użyłabym tu słowa leczniczy, a uzdrawiający. To zupełnie inne rozumienie tego, co dzieje się podczas masażu. Dobry masażysta, poprzez dotyk – uważny i akceptujący, stwarza odpowiednie warunki do samouzdrawiania. Masaż daje możliwość odkrycia i doświadczania swojej własnej mocy. To właśnie jest takie niezwykłe.

Jak często powinno się korzystać z masaży$7

Nie narzucam klientowi, jak często ma korzystać z masażu. Nasze ciało zapamiętuje wszystkie stresy w postaci napięć w mięśniach. Podczas masażu uwalnia się z mięśni to napięcie. Jest to indywidualna sprawa każdego klienta. Warto jest odebrać serię masaży, aby nasze ciało "wpisało" w swoją pamięć, stan dobrego samopoczucia, rozluźnienia i relaksu.

Jakie są przeciwwskazania związane z masażem$8

Na pewno przeciwwskazaniem są rozległe zmiany skórne, alergie. Do masażu używa się oliwki, a w takich przypadkach nie zawsze wskazane jest natłuszczanie skóry.

Jakie istnieją autorytety w dziedzinie masaży hawajskich$9

Największym autorytetem był nieżyjący już hawajski kahuna Abraham Kauai. On zaczął nauczać tej pradawnej wiedzy i udostępnił masaż Lomi Lomi światu zachodniemu. Ja uczyłam się i ciągle uczę się dalej u Susan Pa’iniu Floyd. Ona sama była uczennicą Abrahama Kauai. Warto jednak wiedzieć, że każda z hawajskich wysp ma swój charakterystyczny masaż, przekazywany z pokolenia na pokolenie. Różnią się one miedzy sobą.

Jakie są Pani zainteresowania, pasje?

Jako biolog z wykształcenia, bardzo lubię kontakt z przyrodą. Daje mi ona poczucie piękna, bezpieczeństwa i jedności ze wszystkim, co żyje. Może dlatego Hawajczycy są mi bliscy, że tez żyją bardzo blisko natury. Moją pasją jest nauczanie. Dawniej robiłam to w szkole, teraz na warsztatach Lomi Lomi. Jakże daleko odeszłam od metod nauczania wykorzystywanych w szkole, uzmysłowiłam sobie, rozmawiając z Panem. I nie ma już dla mnie powrotu do przeszłości. Tak wybrałam.

Jak widzi Pani przyszłość masaży hawajskich w Polsce?

Moja praktyka pokazuje, ze jest coraz większe zapotrzebowanie na taki masaż. Wielu ludzi poszukuje dzisiaj sposobu na złagodzenie i likwidację stresu, w którym żyją. W "zagonionym" życiu szukają czasu dla siebie, czasu na relaks i przyjemność, jaką przynosi łagodny, uważny i pełen szacunku dotyk. Coraz częściej spotykam ludzi, którzy przychodzą na masaż, aby utrzymać swoją kondycję, poprawić jakość swojego życia,, a nie z powodu dolegliwości.

Proszę mi na koniec powiedzieć, jakie są Pani życiowe reguły?

Na moich kursach uczę zasad filozofii Huny. Te proste zasady pozwalają budować swoje szczęśliwe życie. Nadrzędną zasadą jest ZAWSZE POMAGAĆ, NIGDY NIE SZKODZIĆ. Czy trzeba szukać piękniejszej reguły na własne życie? Ta zasada stała się moją życiową dewizą.

Dziękuje za rozmowę i mam nadzieję, że w przyszłości będzie pani nam, masażystom, służyła pomocą i doświadczeniem.

autor: Banasinski
link:


Udostępnij

Komentarze

komentarze