Udostępnij

Artykuł z serii „Modne masaże” autorstwa Leszka Magiery

Artykuł z serii „Modne masaże” autorstwa Leszka Magiery

Masaże przyrządowe to zabiegi wykonywane z zastosowaniem różnego rodzaju akcesoriów czy specjalnych aparatów i urządzeń jako źródła bodźca dla masowanych tkanek. Najczęściej w kosmetyce i rekreacji masaże przeprowadza się na sprzęcie i urządzeniach nowej generacji, do których należą fotele, stoły i łóżka masujące, oraz masaże rolkowo-próżniowy, taśmowy, podciśnieniowy, pneumatyczny, ultradźwiękowy.

Masaż gorącymi kamieniami przeprowadza się kamieniami pochodzenia wulkanicznego, które wykazują znakomite właściwości przewodzenia wysokich i niskich temperatur. Zabiegi stanowią kompilację termoterapii, czakroterapii, refleksoterapii, litoterapii, aromaterapii i masażu szwedzkiego. Przy stosowaniu masażu wykorzystuje się również kamienie szlachetne lub półszlachetne w celu zrównoważenia energii krążącej wg hinduskiej koncepcji. Koncepcja ta opiera się na hinduskiej filozofii medycyny tradycyjnej, wg, której energia powstaje i jest regulowana w systemie czakr (czakram), stanowiących ośrodki energetyczne, łączące nadis (kanały energetyczne) z ciałami energetycznymi. Wyróżnia się siedem głównych czakr (ryc.): podstawową (korzenną), płciową, splotu słonecznego, sercową, gardłową, adżna (ajna) i czołową, które są połączone suszumną, czyli głównym kanałem energetycznym. Energia emitowana przez czakry wytwarza aurę, która tworzy wokół ciała fizycznego cztery warstwy ciał energetycznych: eteryczne (bioplazmatyczne), emocjonalne (astralne), mentalne i duchowe. Zaburzenie krążenia energii w którymkolwiek z elementów wpływa na nieprawidłowe działanie poszczególnych narządów. Aby doprowadzić ciało do stanu równowagi między zewnętrznym polem energetycznym a wewnętrznym przepływem energii należy m.in. oddziaływać określonymi kamieniami szlachetnymi lub półszlachetnymi, poprzez ułożenie ich w miejscu czakry i odpowiednim ich obracaniu w zależności od płci. W skład zestawu do zabiegu wchodzi 54 kamienie bazaltowe (gorący masaż) i około 20 kamieni marmurowych (zimny masaż). Masaż obejmuje całe ciało, część pierwsza zabiegu przeprowadzana jest na przedniej stronie ciała, a później na tylnej. Czas trwania masażu całego ciała wynosi 60-90 minut.

Indonezyjski masaż stemplami, inaczej zwany Pantai Luar, to relaksacyjny masaż całego ciała, który odpręża i koi zarówno ciało jak i zmysły. Do zabiegu wykorzystuje się bawełniane „stemple”, w które zawijane są pokrojone limonki, wiórki kokosowe, aromatyczne przyprawy, np. goździki, pieprz turecki i zioła, czyli komponenty silnie rozgrzewające. Osoba masowana leży na podgrzewanym łóżku i w pierwszej kolejności masażysta rozprowadza po całym ciele ciepły olejek. Potem zanurza dwa stemple w gorącym oleju o temperaturze 120oC, i kolejno masuje nimi punktowo całe ciało. Najpierw masuje się jedną stronę ciała, a potem drugą. Gorące składniki stempli wydzielają orientalne aromaty i substancje czynne, które pobudzają zmysł powonienia i wnikają do skóry, a muzyka relaksacyjna dodatkowo wpływa kojąco na zmysły, pozostawiając niezapomniane doznania. W początkowej fazie zabiegu, gdy stemple są bardzo ciepłe masowanie odbywa się w szybkim tempie i delikatnie, w formie krótkich dotknięć w określonych miejscach. W miarę stygnięcia stempli (temperatura ich obniża się do około 60°C), ruchy stają się coraz wolniejsze, za to masaż jest mocniej wykonywany.

Masaż bambusowy to egzotyczna forma masażu relaksacyjnego całego ciała z wykorzystaniem pałeczek bambusowych różnych rozmiarów. Zabieg przeprowadza się na bazie ciepłych kompozycji olejków eterycznych przy brzmieniu muzyki relaksacyjnej. Podczas masowania stosuje się następujące techniki: głaskanie, prześlizgiwanie, przesuwanie, rolowanie, ugniatanie, uciski, szczypanie, modelowanie, pocieranie, oklepywanie i wibrację. Tempo i siła masażu zmienia się w trakcie zabiegu.

Masaż foulari to relaksacyjny masaż całego ciała przeprowadzany na macie przy użyciu jedwabnych szali przy brzmieniu muzyki relaksacyjnej. Masaż foulari może być także uzupełnieniem innych rodzajów masażu. Podczas zabiegu stosuje się techniki rozciągające, uciskajace, rotacyjne i wibracyjne, wpływające na relaksację osoby masowanej. Masuje się przy użyciu jednego lub dwóch szali przez jednego masażystę, albo z zastosowaniem czterech szali przez dwóch terapeutów. Zabiegi można przeprowadzać na osobie ubranej lub rozebranej.

Masaż dźwiękiem zwany masażem misami tybetańskimi to specyficzna forma terapii dźwiękowo-wibracyjnej, według której odpowiednio dobrany dźwięk, wytwarzający wibrację ma właściwości lecznicze. Podczas masażu terapeuta ustawia cynowe misy na wybranych miejscach ciała pacjenta (głównie na czakrach), a następnie delikatnie uderza w misy młoteczkiem lub pociera specjalnym klockiem. W zależności od użytego rekwizytu uzyskuje się wysokie i niskie tony. Wywołana w ten sposób fala akustyczna dochodzi do centrum czakry i następnie rozchodzi się po całym ciele, odblokowując kanały energetyczne i przywracając wewnętrzną równowagę komórkową. Duże misy, wydające niskie dźwięki ustawiane są na kończynach dolnych, miednicy i kręgosłupie, a mniejsze misy, wytwarzające wysokie dźwięki układane są na czakrach.

Masaż żadowy zwany japońskim liftingiem twarzy, to orientalny zabieg wykonany przy użyciu wałeczków żadowych oraz z zastosowaniem technik Shiatsu. Żady to naturalne kamienie, jak nefryt i jadeit, które od najdawniejszych czasów na Dalekim Wschodzie były wykorzystywane do produkcji ozdób, przedmiotów codziennego użytku i pielęgnacji ciała. Masaż wałeczkami żadowymi szczególnie rozpowszechnił się w Japonii, gdzie został zmodyfikowany i połączony z masażem punktowym.

Masaż pędzlami to azjatycka odmiana relaksacyjnego masażu twarzy, do wykonania, którego masażysta/kosmetyczka używa pędzli z naturalnego włosia wiewiórki. Masuje się twarz, szyję i dekolt przy użyciu odpowiednio dobranych preparatów, w takt muzyki relaksacyjnej. Podczas 30 minutowego zabiegu osoba masowana zostaje całkowicie zrelaksowana.

Serwis-Masazysta.pl utrzymywany jest z przychodów pochodzących z reklam. Materiały w nim gromadzone mogą powstawać właśnie dzięki tym dochodom. Dziękujemy za wsparcie i uszanowanie ich obecności.

Fotele masujące to nowoczesne meble stosowane w kosmetyce i rekreacji, których konstrukcja umożliwia zastosowanie różnego rodzaju masaże, np. wibracyjny, rolkowy, ugniatająco-wyciskający o charakterze relaksacyjnym w różnych sekwencjach i o różnym stopniu natężenia. Część foteli ma wbudowany mechanizm przeprowadzający masaż całego grzbietu z zastosowaniem ugniatania, oklepywania i wałkowania, a także wykonujący masaż wibracyjny ud i łydek. Z kolei inne fotele mają wbudowane: dwugłowicowy mechanizm w górnej części fotela, który masuje kark, czterogłowicowy mechanizm masujący barki i grzbiet. Siedzisko wyposażone jest w wibrator do masowania wibracyjnego pośladków, a podnóżki w mechanizm uciskający do masowania łydek. Nowością są fotele masujące, wyposażone w ozonator i anionizator, czyli urządzenie ujemnie jonizujące powietrze oraz w aparat wytwarzający prądy niskiej częstotliwości. Fotele te posiadają trzy programy masażu: dla przemęczonych i zesztywniałych partii ciała, relaksacyjny masaż całego ciała oraz pobudzający całe ciało. Stosowane techniki to: ugniatanie, wałkowanie, oklepywanie, akupresura łydek z terapią prądami niskiej częstotliwości. Kolejną nowością jest fotel masujący multimedialny, posiadający 5 programów terapeutycznych i program muzyczny. Podczas zabiegu masowane jest całe ciało od łydek do karku w rytm muzyki relaksacyjnej z zastosowaniem ugniatania, uciskania, wałkowania i oklepywania. Fotel posiada wbudowany odtwarzacz DVD i tuner TV z możliwość odtwarzania filmów i programów telewizyjnych na ekranie LCD umiejscowionym na oparciu fotela oraz cztery głośniki i słuchawki. Super nowością jest fotel masujący, w którym zastosowano mechanizm głębokiego masażu, czujnik wykrywania sztywności mięśni, czujnik automatycznego cyklu i czujnik nacisku ciała. Czujnik wykrywania sztywności mięśni określa zmiany potliwości i ciśnienia osoby masowanej pod wpływem masażu. Po wykryciu napiętych mięśni, na wyświetlaczu ukazuje się informacja o poziomie ich sztywności i czujnik dostosowuje rodzaj masażu. Parametry intensywności masażu dobierane są poprzez wstępny masaż punktów uciskowych. Czujnik automatycznego cyklu dopasowuje programy masażu tak, aby optymalnie złagodzić sztywność i zmęczenie mięśni. Czujnik nacisku ciała dostosowuje głowice masujące do aktualnej zmiany kąta nachylenia oparcia w trakcie masażu. Stosowane techniki masażu to: akupresura, głaskanie, głaskanie zygzakowate, głaskanie z oklepywaniem, oklepywanie, masaż pneumatyczny kończyn dolnych.

[page-break]

Masaż rolkowy, inaczej rollmasaż to zabieg przeprowadzany przy użyciu urządzenia w kształcie łóżka lub fotela z wielkim walcem, na którym są umiszczone 20-24 drewniane drążki masujące. Zabieg jest sterowany mikroprocesorem, który czuwa nad ilością obrotów bębna w przedziale 20-60 obrotów na minutę, płynnością regulacji obrotów i czasem trwania zabiegu. Podczas pracy urządzenia równocześnie obracają się walce duży i małe, masując wybraną część ciała. Na urządzeniu można siedzieć, leżeć przodem lub tyłem i opierać się np. grzbietem.

Łóżka masujące wyposażone są w materac we wnętrzu, którego znajduje się projektor wewnętrzny, wykonany z kamieni nefrytowych, poruszający się w górę i w dół masując okolice kręgosłupa, pośladki i tylną stronę ud. W materacu znajduje się również płyta epoksydowo-węglowa, emitująca promieniowanie podczerwone, wnikające w głąb tkanek i rozgrzewające organizm od wewnątrz. Urządzenie sterowane jest elektronicznie za pomocą pilota, na którym można wybrać funkcję masażu automatycznego, albo w trybie manualnym w zależności od indywidualnych potrzeb. Za pomocą pilota można również wybrać odpowiednie ułożenie ciała na łóżku, umożliwiające masaż pozostałych części ciała. Łóżko wyposażone jest dodatkowo w nefrytowe projektory zewnętrzne kulowe, emitujące promieniowanie podczerwone. Promieniowanie to pozwala na jednoczesny masaż dwóch osób lub dodatkowe wspomaganie masażu osoby masującej się na łóżku.

Stoły do masażu wibracyjnego i ćwiczeń biernych, to zazwyczaj zestaw łóżek, które wykonują określone czynności, wprawiając w ruch poszczególne części ciała, równocześnie masując wibracjami całe ciało. Na każdym stole ćwiczenia trwają 10 minut, i  po kolei gimnastykowane są wszystkie grupy mięśniowe. Zestawy ćwiczeń przeznaczone są dla osób, którym zależy na poprawieniu zdrowia, kondycji i pozbyciu się zbędnych kilogramów bez wydatkowania dużej ilości energii. Ćwiczenia wykonywane na stołach to ćwiczenia izometryczne w odciążeniu, które zwiększają siłę mięśniową bez przyrostu ich masy oraz poprawiają ruchomość stawów. Masaż na stołach to masaż wibracyjny, przy którym drgania przenoszone są z łóżka na masowanego, które pobudzają organizm do spalania nadmiaru tkanki tłuszczowej, oraz likwidują cellulit. Masowanie odbywa się przy muzyce relaksacyjnej, co korzystnie wpływa na stan psychiczny osoby masowanej. Podczas zabiegu rytmicznymi ruchami rozluźniane i masowane są mięśnie przykręgosłupowe, a wzmacniane mięśnie pośladkowe, klatki piersiowej, brzucha i ud. Likwidowany jest nadmiar tłuszczu na ramionach. Ćwiczenia imitujące chodzenie, skłony do przodu i tyłu, pobudzają układ krążenia, przyspieszając usuwanie z organizmu nadmiaru wody i substancji toksycznych.

Suchy masaż wodny wykonywany jest na specjalnym łóżku lub w kabinie, w których zamontowany jest system 36 sterowanych komputerowo dysz wysokociśnieniowych. Komputer sterujący dobiera rodzaj masażu dostosowany do potrzeb klienta i kieruje strumień wody na jego ciało, które oddzielone jest specjalnym elastycznym tworzywem. Zaletą zabiegu jest całkowity brak kontaktu osoby masowanej ze strumieniem wody, tak, więc można masować się w ubraniu. Masowaniem obejmuje się tylną stronę ciała oraz boczne. Zabieg łączy zalety masażu ręcznego, wodnego z terapią cieplną i koloroterapią w postaci niebieskiego światła podwodnego. Dysze, przesuwając się mogą masować jedną stronę ciała, lub można je zaprogramować, tak, aby masowały konkretną wybraną okolicę. Czynnikiem masującym jest ogrzany strumień wody, który ruchem okrężnym przesuwa się od stóp do karku. Pulsowanie strumienia wody może być zaplanowane od relaksacyjnych 2 cykli na sekundę do pobudzających 10 cykli na sekundę. Ciśnienie wody w przedziale 0,5-3,75 bar ustala się stosownie do wrażliwości klienta, a termostat ustawiana temperaturę wody w przedziale 25-40°C. Urządzenia działają w obiegu zamkniętym, nie wymagając dodatkowych instalacji hydraulicznych.

Masaż taśmowy wykonywany masażerem taśmowym – to urządzenie elektryczne, przekazujące drgania za pośrednictwem specjalnych taśm, których stopień naprężenia wpływa na siłę bodźca. Aparat ten służy do masażu wibracyjnego stosowanego na wybrane części ciała lub grupy mięśniowe (np. grzbiet, miednicę, udo, ramię) w celu zlikwidowania cellulitu i zbędnej tkanki tłuszczowej. Masażer wyposażony jest 2-6 pasów z różnymi końcówkami, posiada płynną regulację prędkości wibrowania i możliwość regulowania wysokości.

Masaż rolkowo-próżniowy, czyli Endermologie, polega na oddziaływaniu na skórną i podskórną tkankę łączną za pomocą dwóch elektronicznie sterowanych rolek mechanicznych umieszczonych w hermetycznej komorze, działających w połączeniu z podciśnieniem. Specyfika pracy urządzenia polega na bardzo precyzyjnym połączeniu podciśnienia z równoczesnym masażem mechanicznym. Do hermetycznej komory, w której wytwarzane jest ciągłe lub przerywane podciśnienie zasysany jest fałd skórny, który zwijany jest przez jedną obrotową rolkę mechaniczną, a rozwijany przez drugą. Rolki masują fałd skórny ruchem obrotowym wokół własnych osi oraz poprzez przesuwanie się względem siebie. Przed zabiegami proponuje się wykonanie anonimowych zdjęć jak i po ich zakończeniu w specjalnej stacji fotograficznej, w celu udokumentowania uzyskanych wyników. Najnowsze wersje urządzenia sterowane są mikroprocesorem, który posiada ok. 100 automatycznych programów.    Zaleca się wykonać od 14 do 20 zabiegów, pierwszą połowę zabiegów przeprowadza się 2 razy, a później raz w tygodniu. Każdy zabieg trwa około 35 minut. Podczas zabiegu osoba masowana ubrana jest w specjalnie zaprojektowany kostium, tzw. endermowear, albo zabieg może być wykonywany na gołe ciało.

Masaż ultradźwiękowy, zwany mikromasażem tkanek to zabieg wykonywany przy użyciu aparatów lub przetworników ultradźwiękowych, składających się z generatora prądu elektrycznego wielkiej częstotliwości i generatora drgań ultradźwiękowych (głowica, szpatułka), który jest jednocześnie aplikatorem fal ultradźwiękowych. W kosmetyce wykorzystuje się urządzenia komputerowe nowej generacji do masażu ultradźwiękowego wykorzystującego zjawisko kawitacji. Kawitacja ultradźwiękowa polega na powstawaniu pęcherzyków próżniowych w cieczy pod wpływem ultradźwięków, co zostało wykorzystane do bezdotykowego i bezbolesnego oczyszczania skóry, czyli tzw. peelingu kawitacyjnego, stanowiącego alternatywę dla tradycyjnego oczyszczania. Kawitacja wykorzystywana jest również do wprowadzania witamin i preparatów kosmetycznych w głąb skóry w celu ich skuteczniejszego działania. Masaż ultradźwiękowy wykorzystujący ultradźwięki kawitacyjne zaczął wypierać urządzenia klasyczne, do galwanizacji, arsonwalizacji, terapii próżniowej, nawilżania i innych, ponieważ urządzenia nowej generacji spełniają wiele funkcji. Szpatułka ultrasoniczna, będąca aplikatorem fal ultradźwiekowych posiada funkcje: sonoforezy, za pomocą, której wprowadzane są preparaty w głąb skóry, odkażania – ultradźwięki niszczą bakterie, masażu spulchniającego, kawitacji – oczyszczanie peelingiem kawitacyjnym i głębokiego nawilżania. Komputerowy aparat do masażu kosmetycznego twarzy, to urządzenie, które wykorzystuje fale ultradźwiękowe o częstotliwości drgania głowicy ok. 28 kHz (28 000 Hz), które oddziałują na skórę twarzy mechanicznie, termicznie i chemicznie. Działanie mechaniczne wpływa na zmiękczenie naskórka, pobudzenie układu nerwowego i komórek, zwiększenie krążenia i przemiany materii oraz przyspieszenie wchłaniania preparatów kosmetycznych. Działanie termiczne poprzez wytworzenie tzw. ciepła ultradźwiękowego wpływa na zwiększenie szybkości reakcji wewnątrzkomórkowych, przy których aktywizują się różne enzymy, przyspieszające metabolizm komórkowy. Działanie chemiczne wpływa na przywrócenie równowagi pH skóry oraz działa bakteriobójczo. Wibracja ultradźwiękowa zwiększa przepuszczalność błon komórkowych, usuwanie zbędnych produktów przemiany materii i przyswajanie składników odżywczych, skutecznie usuwa obumarłe komórki i zrogowacenia, oraz głęboko oczyszcza pory w skórze.

autor:

Leszek Magiera

autor: Marcin.Banasinski
link:


Udostępnij

Komentarze

komentarze