Udostępnij

Niejednokrotnie ktoś, kogo boli głowa, mówi, że ma migrenę, bez względu na intensywność, umiejscowienie i charakter bólu…

Niejednokrotnie ktoś, kogo boli głowa, mówi, że ma migrenę, bez względu na intensywność, umiejscowienie i charakter bólu…

Niejednokrotnie ktoś, kogo boli głowa, mówi, że ma migrenę, bez względu na intensywność, umiejscowienie i charakter bólu…

Niejednokrotnie ktoś, kogo boli głowa, mówi, że ma migrenę, bez względu na intensywność, umiejscowienie i charakter bólu…

Bóle głowy
Niektórzy, na szczęście, nie wiedzą, jak silny i dezorganizujący zwykłe życie może być ból głowy. Ci, którzy go poznali, zdają sobie sprawę, że przybierać on może różne formy. Niejednokrotnie ktoś, kogo boli głowa, mówi, że ma migrenę, bez względu na intensywność, umiejscowienie i charakter bólu. Nie zawsze jest to prawda, choćby dlatego, że nie każdy ból głowy jest migreną. Ból głowy może być kłujący, pulsujący, tępy czy ćmiący. Czasem obejmuje całą głowę, innym razem tylko jej połowę, a jeszcze innym umiejscawia się nad brwiami. B.G. klasyfikuje się ze względu na przyczyny ich powstawania. Ogólny podział to B.G. powstające na bazie napięć mięśniowych i na podłożu naczyniowym: migreny i bóle klastrowe. B.G. mogą wynikać także z chorób infekcyjnych.

Charakterystyka
Bóle napięciowe:
Objawy – stałe, tępe, niepulsujące. Mogą być krótkotrwałe i pojawiać się rzadko, bądź też długotrwałe i często nawracające. 
Przyczyny – najczęściej są rezultatem stresu, hałasu, zmęczenia oczu (praca przy komputerze, złe oświetlenie), kofeina, nikotyna, wada postawy.

Bóle migrenowe:
Objawy – bardzo silne bóle uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Najczęściej migrenę poprzedza faza zwana aurą, która może obejmować zaburzenia widzenia, drętwienie kończyn, odczuwanie dziwnego zapachu. Ból rozpoczynający się najczęściej na jednej połowie głowy, pulsujący i bardzo intensywny, może obejmować całą głowę. Możliwe nudności i wymioty. 
Przyczyny – trudno jest dziś określić jednoznacznie powstawanie migreny. Wszystko wskazuje na przyczynę naczyniową. Sprzyja jej: kofeina, różnorodność zapachów, suche wiatry, zmiany ciśnienia barycznego, przejściowe pory roku, wahania poziomu hormonów w organizmie, Śródki antykoncepcyjne, niedojadanie, duszne pomieszczenia. Migrena może być dziedziczna.

Klastrowe bóle głowy:
Objawy – ból świdrujący, przenikliwy, typowo rozpoczynający się w kilka godzin po zaśnięciu. Zlokalizowany może być np: koło zaczerwienionego, łzawiącego oka z dodatkowymi objawami w postaci zatkania nosa. Trwa od 30 min do 2 godz. Może powracać falami, ataki 4-5 razy dziennie. 
Przyczyny – statystycznie występuje najczęściej u palaczy, osób spożywających alkohol w nadmiarze.

Bóle głowy w chorobach zatok:
Objawy – ból ciężki uciskający w okolicach zatok. 
Przyczyny – alergie, infekcje górnych dróg oddechowych, np: zapalenie zatok (uciążliwy drenaż tworzącej się wydzieliny, która naciska na ściany zatok).

Leczenie:
Zadawalające rezultaty w leczeniu bólów głowy można osiągnąć stosując zarówno medycynę konwencjonalną:

  • wszelkie środki farmaceutyczne, dostępne bez recepty w aptece
  • środki silniejsze specjalistyczne, wydawane na receptę
  • oddychanie tlenem
  • stosowanie blokerów kanału wapniowego
  • krótkie kursy sterydoterapii

…jak i medycynę naturalną. Metody alternatywne dostępne w leczeniu bólów głowy opierają się w dużej mierze na technikach relaksacyjnych. Szeroki wachlarz możliwości terapii alternatywnych przedstawia się następująco:

Akupresura:
najstarsza w świecie metoda leczenia. Polega na pobudzaniu punktów akupresurowych, rozsianych po całym ciele w celu uśmierzania bólu. Najczęściej stymulowane punkty przedstawione są na zdjęciach: 

 

akupresura,serwis-masazysta.pl Zatokowe bóle głowy można uśmierzyć, uciskając punkt żołądek 3. Umieść palce wskazujące u dołu kości polczkowych, uciskaj mocno przez 1 min., powtórz 3 razy.

akupresura, serwis-masazysta.pl

Uciskanie punktu główny regulator tylny 24,5 może złagodzić ból głowy. Umieść czubek środkowego palca na grzbiecie nosa, pomiędzy brwiami, uciskaj lekko przez 2 min, odychaj głeboko, powtórz 3-5 razy 
akupresura, serwis-masazysta.pl Zredukowanie napięcia mięśni szyi możemy uzyskać poprzez ucisk punktu pęcherzyk źółciowy 20. umieść czubki palców środkowych w zagłębieniach u podstawy czaszki w odległości 5cm od siebie, uciskaj mocno przez 5 min.
akupresura, serwis-masazysta.pl Uciskanie punktu LIEQUE może uśmierzyć zatokowe bóle głowy, oraz bóle w okolicy ciemieniowej. Wciśnij mocno kciuk pomiędzy palec wskazujący a kciuk, uciskaj lewą i prawą dłoń przez 2-3 min. 
akupresura, serwis-masazysta.pl Uciskanie punktu wątroba 3 przynosi ulge przy bólu głowy. Umieść palce wskazujące na grzbietach obu stóp, końce palców obok wielkiej kostki palucha, między nim a drugim palcem, uciskaj przez minutę, następnie zwolnij uścisk, potrzymaj jeszcze trochę i powtórz 2-3 razy, 2 razy dziennie

 

 
Aromaterapia:
wszelkie olejki wymienione w artykule Aromaterapia mogą pogłębić relaksacje i złagodzić dolegliwości związane bólem głowy. Dla przykładu: 2-3 kroplami olejku lawendowego (zmieszanego z olejem bazowym) nacieramy ruchem okrężnym okolicę skroni, w zagłębieniach oczu, za uszami i nad karkiem. W taki sposób możemy przyhamować bóle napięciowe i migrenowe. Przy zatokowym bólu głowy stosujemy olejek eukaliptusowy, wintergrinowy, a przy każdego rodzaju bólu możemy zastosować inhalacje z lawendy i rozmarynu. Olejki są stosowane jako kompresy na bolące miejsca lub dodawane poprostu do kąpieli. 

Homeopatia:
to rzekoma metoda lecznicza, która zaleca używanie środków, zawierających bardzo małe ilości aktywnych biologicznie składników, które wywołują u zdrowych osób objawy podobne chorobowym i mogą w pewnych przypadkach leczyć stany chorobowe o podobnych objawach. Przy tętniącym bólu głowy możemy zastosować – Belladonnę, przy intensywnych – Bryonię, przy bólu zatok – Kali bichromicum. Jeżeli jest to ból migrenowy lub klastrowy – lepiej zgłosić się do homeopaty.

Kręgarstwo:
napięciowe bóle głowy są niekiedy związane z niewłaściwą postawą, która powoduje napięcia mięśniowe w tej okolicy. Kręgarz dzięki manipulacjom i nastawieniom określonych kości pleców oraz szyi może poprawić naszą postawę i zarazem zniwelować dokuczliwy ból.

Masaż:
wizyta u masażysty i zastosowanie masażu leczniczego może usunąć wywołujące ból głowy napięcie mięśni głowy, szyi, barków i twarzy. Możemy także zastosować 10 minutowy automasaż, masując owłosioną część głowy i skronie. Odsyłam tu do książki autorstwa G. Lewandowskiego „Masaż leczniczy”.

Medycyna psychosomatyczna
biofeedback, które są także pomocne w kontrolowaniu stresu. Migreny można leczyć metodą zwaną biofeedbackiem termicznym. Polega ona na podnoszeniu temperatury kończyn dolnych i górnych, powodując rozszerzanie się naczyń krwionośnych tych obszarów, a co za tym idzie – redukcję nienormalnego zaciśnięcia naczyń krwionośnych czaszki, a w skutek tego zmniejsza się częstotliwość, intensywność i czas trwania migreny.

Odżywianie
– podstawowym, ważnym minerałem w walce z bólem głowy jest – magnez. Magnez powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Jego niski poziom może być przyczyną migrenowych i klastrowych bólów głowy. Zażywanie 200 mg preparatu 3 razy dziennie może działać zapobiegawczo. 300-500 mg witaminy B3 i amidu kwasu nikotynowego przy pierwszych zapowiedziach bólu może utrzymać rozluźnienie naczyń krwionośnych, a nawet zredukować początkową fazę skurczową migreny. Osoby których często boli głowa powinny unikać: czekolady, dojrzewających serów, owoców cytrusowych oraz czerwonego wina.

Osteopatia
– specjaliści tego działu medycyny uważają, że ból głowy spowodowany jest naciskiem na nerwy i naczynia krwionośne. Proponują ulżyć chorym poprzez manipulacje nerwowo-mięśniowe i masaż tkanki miękkiej głowy, szyi i części pleców.

Terapie ziołowe
– najczęściej stosowanym ziołem jest złocień, blokujący swoim działaniem nadmierne wydzielanie neurotransmitera serotoniny. W początkowym stadium migreny kurczą się naczynia krwionośne i uwalnia się właśnie serotonina.

Styl życia
– regularne ćwiczenia fizyczne wyzwalają endorfiny, naturalne czynniki przeciwbólowe organizmu, które mogą przeciwdziałać kurczeniu się naczyń krwionośnych występujących w ataku migreny. Podczas bólu głowy możemy spróbować wykonać takie ćwiczenie: Siedząc, postaraj się rozluźnić, zrób wdech i wykonaj delikatnie odchył głowy do tyłu aż ujrzysz sufit, zrób wydech i powoli pochyl głowę dotykając brodą klatki piersiowej. Podczas odchylania głowy do tyłu, uważaj by nie zrobić tego zbyt gwałtownie i na tyle spokojnie by nie spowodować ucisku na szyjny odcinek kręgosłupa. Ćwiczenie te powtórz dwukrotnie.
Domowe (babcine) sposoby na ból głowy:
położenie lodowatego okładu na głowę z jednoczesnym zanurzeniem nóg w gorącej wodzie
wypij 3 szklanki wody i postaraj się zdrzemnąć w zacienionym cichym miejscu z zimnym okładem na czole, bez poduszki

Podsumowanie
W przypadku bólów głowy również bardzo istotny jest higieniczny tryb życia, unikanie sytuacji stresowych, zapewnienie sobie wygodnych warunków pracy. Pomocne bywają też okłady, masaże, inne terapie oraz środki przeciwbólowe. W tym przypadku również pamiętać należy, że leczenie nie powinno być prowadzone na własną rękę i wymaga konsultacji ze specjalistą. Każdy organizm jest inny, inaczej reaguje. Jest to bardzo istotne z uwagi na możliwość powstania tzw. „bólów głowy z odbicia”. Zjawisko polega na tym, że początkowo leki przeciwbólowe mogą przynosić ulgę, co skłania do ich częstego stosowania. Po pewnym czasie jednak występuje paradoksalne zjawisko nasilania się bólów pod wpływem leku. Ból staje się codzienny, charakterem przypomina ból głowy typu napięciowego. Mimo stosowania coraz silniejszych leków przeciwbólowych ból wciąż powraca. Tworzy się mechanizm „błędnego koła”. Z czasem dołącza się drażliwość, bezsenność, depresja. Ponadto nadużywanie leków przeciwbólowych może prowadzić do rozwoju chorób żołądka i dwunastnicy, wątroby i nerek. Dlatego też leki przeciwbólowe powinny być stosowane z umiarem i pod kontrolą lekarską.

Uwaga! Artykuł ma charakter informacyjny, autor nie odpowiada za efektywność stosowania opisanych tu terapii leczniczych.

Źródła:

autor: Marcin Banasinski


Udostępnij

Komentarze

komentarze