Udostępnij

AZS – Atopowe Zapalenie Skóry, a praca masażysty.

AZS – Atopowe Zapalenie Skóry, a praca masażysty.

Jedna z użytkowniczek Serwisu zadała pytanie do Grzegorza Lewandowskiego. O to one:

Witam
Od dłuższego czasu moim marzeniem jest kształcenie się i praca w kierunku masażysty/rehabilitanta. Z tym że jest jeden problem od ok 4 lat mam atopowe zapalenie skóry. Na początku nie wyglądało to zbyt dobrze, ale w tej chwili objawia mi się to jedynie suchymi "plackami" na zgięciach rąk i nadgarstkach więc przy ciągłym dbaniu i nawilżaniu prawie nie widać, że ze skórą jest coś nie tak. W związku z tym mam pytanie czy to ze mam AZS oznacza że w żadnym wypadku nie mogę być masażystką? Konsultowałam się już na ten temat z alergologiem ale ten krótko mówiąc mnie spławił mówiąc że są inne kierunki i że z masażu mam zrezygnować, ale ja nie chce zmieniać planów, które mam od dawna z powodu opinii jednego lekarza.

 

Grzegorz Lewandowski odpowiedział

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) może dotyczyć rożnych obszarów ciała, najczęściej cjoć nie zawsze okolicy czoła, policzków, brody lub innych obszarów,  nie spotkałem się z atopowym zapaleniem skóry w obszarze o którym pani pisze, ale biologia ustroju i choroba mają swoje prawa stąd zmiany w atopowym zapaleniu skóry mogą pojawić się i tam. Byłbym ostrożny w podejmowaniu pochopnych decyzji co do rezygnacji z zawodu masażysty, ale:

 

jeśli zmiany, o których pani pisze nie są nawet atopowym zapaleniem ale innym schorzeniem / chorobą skóry to ten obszar poważnie okresowo może być narażony na nawet podprogowe bodzce uszkadzające naskórek, łatwo o jego uszkodzenie i  infekcje.

pozdrawiam

Grzegorz Lewandowski

Dla zaintersowanych link do artykułu Grzegorza LEwandowskiego – Atopowe Zapalenie Skóry (AZS)

autor: Marcin.Banasinski
link:


Udostępnij

Komentarze

komentarze