Udostępnij

Ayurveda, uważana za „matkę medycyny”, to najstarsza filozofia życia i zdrowia, wywodząca się ze starożytnych Indii. Korzenie ayurvedy sięgają 3000 r. p.n.e., a jej tajniki przekazywane były ustnie z pokolenia na pokolenie. Pod jej znaczącym wpływem znalazły się medycyna chińska oraz medycyna starożytnego Egiptu.

Ayurveda, uważana za „matkę medycyny”, to najstarsza filozofia życia i zdrowia, wywodząca się ze starożytnych Indii. Korzenie ayurvedy sięgają 3000 r. p.n.e., a jej tajniki przekazywane były ustnie z pokolenia na pokolenie. Pod jej znaczącym wpływem znalazły się medycyna chińska oraz medycyna starożytnego Egiptu.Słowo ayus to życie, veda to wiedza – ayurveda oznacza więc w wolnym tłumaczeniu naukę o życiu, sztukę długiego, zdrowego życia w harmonii ciała, ducha i środowiska zewnętrznego.

Vasant Lad – autor książki Samouzdrawianie z ayurvedą – opisuje ayurvedę jako „sztukę codziennego życia w zgodzie z prawami natury, której celem jest zachowanie zdrowia”.
Ayurveda dla Europejczyków

Przede wszystkim mediom zawdzięczamy to, że do Europy dotarła wieść o tej szczególnej i pełnej harmonii formie terapii. Dotyczyło to głównie diety oraz specyficznej formy masażu, dwóch ważnych elementów szeroko rozumianej filozofii ayurvedy. W ciągu ostatnich stuleci, czyli od czasu, kiedy zaczęto stosować masaż ayurvedyjski w Europie, uległ on znacznym modyfikacjom. Niestety, jego wizerunek znany z mediów – delikatny masaż połączony z polewaniem czoła ciepłym olejkiem – oddaje jedynie w części jego istotę. Początkowo masaż nie stanowił odrębnego rodzaju terapii w ayurwedzie. Był integralną częścią zabiegu oczyszczającego (np. Pancha Karma), polegającego na mocnym pocieraniu skóry pacjenta. Z biegiem czasu przybrał formę delikatniejszą, skłaniając się w stronę oczekiwań klienta zachodniego.

ajurweda, Cabines.pl, Serwis-Masażysta.plW Europie w początkowej fazie jego popularności brakowało wykształconych w tym kierunku lekarzy, dlatego ich rolę przejęli kształceni w Indiach masażyści. Zaczęli oni wykorzystywać swoją wiedzę na temat zastosowania olejków eterycznych w innych terapiach ayurvedy. Często improwizowali, sporządzali nowe mikstury i tak powstała Abhyanga – zabieg polegający na delikatnym „wcieraniu” mieszaniny olejków eterycznych w skórę.

Obecnie istnieje wiele odmian masażu ayurvedyjskiego, z wykorzystaniem olejków oraz elementów innych technik masażu. Niektóre bazują w dalszym ciągu na filozofii ayurvedy, inne padły, niestety, ofiarą mody na Orient, która sprawia, że wiele wschodnich wynalazków spłyca się i komercjalizuje, odzierając je z pierwotnego znaczenia. Wersja „zachodnia” często ma już niewiele wspólnego z oryginałem. Tak czy inaczej, masaż ayurvedyjski, polegający na delikatnym i harmonijnym dotyku oraz polewaniu ciała olejkami, okazał się zbawienny dla wielu osób cierpiących z powodu stresu, pośpiechu i anonimowości współczesnego świata. Choć nie wspomina się o tym zbyt często, ta forma masażu ma również pośredni wpływ na różnego rodzaju problemy zdrowotne, chociażby dzięki swojemu pozytywnemu oddziaływaniu na psychikę i system nerwowy. Kluczem do sukcesu jest doświadczenie i umiejętności masażysty oraz odpowiedni dobór olejków eterycznych. Jest to bardzo istotne, ponieważ podczas zabiegów, szczególnie w dłuższych seriach, istnieje ryzyko komplikacji zdrowotnych.

 


Działanie masażu ayurvedyjskiego.

Klasyczna postać Abhyanga (masażu olejkami) polega na „wcieraniu” głęboko w skórę pacjenta mieszaniny olejków eterycznych. Decydujące znaczenie odgrywa tutaj „siła tarcia” oraz szybkość ruchów masażysty, powodująca mechaniczne uaktywnienie tkanki podskórnej. Równocześnie dochodzi do miejscowego zwiększenia absorpcji substancji odżywczych, nasilenia reakcji skóry na działanie masażu oraz poprawy przemiany materii. Temperatura ciała wzrasta, a przy dostatecznie silnym ucisku poprawia się znacznie ukrwienie skóry. W ten sposób dochodzi do otwarcia porów, dzięki czemu podgrzany do temperatury ciała olejek zostaje łatwo wchłonięty, dostając się do głębszych warstw skóry i odżywiając w efekcie cały organizm. Masaż ten zaczyna się od głowy i karku, następnie masuje się całe ciało, przód i tył, kończąc masażem stóp i wreszcie twarzy.

 

Nadis

Nadis to wewnętrzny system „kanałów” energetycznych organizmu, rodzaj wewnętrznych „autostrad” zdolnych do transportowania energii i substancji odżywczych. Nadis są niezbędne, aby poprzez system punktów witalnych (marma) wpłynąć kompleksowo na cały system. To dzięki tym połączeniom sama myśl na jakiś temat może powodować ból żołądka.

Niestety Abhyanga w wersji zachodniej wykonywania jest często zbyt łagodnie i powoli, co powoduje brak wyżej wspomnianej pozytywnej reakcji łańcuchowej. Jest to niekorzystne szczególnie u osób ze słabą przemianą materii, które po delikatnym masażu z dużą ilością olejków eterycznych mają czasem uczucie ciężkości i rozbicia. Bardzo delikatny masaż spowalnia przemianę materii, obniża ciśnienie oraz osłabia procesy przyswajania substancji odżywczych. 

Korzyści z masażu z dużą ilością olejków będą czerpały natomiast osoby o bardzo suchej, szorstkiej skórze.Zalety łagodnego masażu

Główną zaletą łagodnego masażu jest jego działanie odprężające. Zmniejsza się napięcie we wszystkich mięśniach, mniej odczuwalne jest emocjonalne wzburzenie. Jednak granice skuteczności takiego masażu widoczne są tam, gdzie napięciom mięśni towarzyszą bóle: łagodny masaż ayurvedy nie zadziała tu uśmierzająco. Nie rozwiąże on również problemu emocjonalnego będącego przyczyną dolegliwości. Podobnie jest w przypadku walki z przeziębieniem przy pomocy środka przeciwbólowego: zwalczamy wprawdzie objawy choroby, ale jej przyczynę zostawiamy nietkniętą. Jednak większość pacjentów (klientów) naszego kręgu kulturowego nie ma w ogóle zamiaru odsłaniać tajemnic swoich przeżyć, nie zamierza walczyć z przyczyną choroby. Dlatego masaż Abhyanga wspaniale nadaje się dla takich osób jako okazja do głębokiego relaksu.

 

Marma

Połączone ze sobą w specyficzny sposób punkty witalne na ciele człowieka. Z jednej strony taki system punktów witalnych powoduje, że jedno słabe ogniwo jest w stanie osłabić cały system, z drugiej zaś strony można dzięki temu wpłynąć kompleksowo na cały organizm.

Ponadto ważnym argumentem przemawiającym za masażami w wersji łagodnej jest podkreślane ostatnio przez naukowców znaczenie dotyku i związane z tym wydzielanie serotoniny, tzw. hormonu szczęścia.

  [page-break]

Zabiegi Kalari

Kalari Chikitsa to ukształtowana w ciągu ostatnich kilkuset lat holistyczna terapia na bazie ayurvedy. Celem jest tu zoptymalizowanie lub przywrócenie prawidłowego przepływu energii, a polega to na wykonywaniu specjalnych, odpowiednio do siebie dopasowanych technik mobilizacyjnych, ćwiczeń terapeutycznych oraz zabiegów na bazie podgrzewanych ziół. Centralną rolę odgrywa jednak rozbudowany system masaży Kalari i Uzhichil.

Masaż Uzhichil opiera się na tej samej zasadzie co masaż Abhyanga i jego celem jest stymulacja witalnych punktów na ciele pacjenta (Marma-Nadi-System) oraz walka z wewnętrznymi blokadami. Dzięki stymulacji wewnętrznych kanałów pacjenta (Nadis) masaż Uzhichil działa na cały system jego punktów witalnych, likwidując przy okazji wszelkie blokady. Aby zmusić Nadis do bardziej efektywnej pracy, masażysta wyprostowuje kończyny i naciąga stawy. W ten sposób dochodzi do przepływu energii od miejsca masowanego do całego marma.

Ważny jest przy tym kierunek wykonywania masażu: od serca w kierunku kończyn. Nadis wydłużają się wtedy i rozciągają, znikają wszelkie zatory, a energia znajduje ujście. Profesjonalni terapeuci stosują dodatkowo specjalne techniki, dzięki którym podnoszą swój własny potencjał energetyczny. W ten sposób przenoszą później swoją uzdrawiającą moc na pacjenta.

Reasumując, skuteczność masażu Uzhichil to efekt działania trzech komponentów: mechanicznego, energetycznego oraz olejku eterycznego.

 

Użycie mieszaniny olejków jest wspólną cechą dla wszystkich technik masażu ayurvedyjskiego

Olejki

Właśnie użycie mieszaniny olejków jest wspólną cechą dla wszystkich technik masażu ayurvedyjskiego. Sporządza się ją na bazie oleju i wywaru z ziół. Jako podstawy najczęściej używa się oleju sezamowego, którego cechą jest zdolność do szczególnie głębokiego wnikania w skórę. Gotujący się roztwór miesza się tak długo, aż wyparuje z niego cała woda. Procedura trwa do kilku godzin, ale właśnie dzięki długiemu podgrzewaniu olej uzyskuje dodatkową energię. W ten sposób dochodzi do nowych reakcji chemicznych i powstania dodatkowych składników odżywczych. Tak sporządzony olej działa na skórę inaczej niż oleje, które nie przeszły tego procesu. Okazuje się bowiem, że procedura sporządzania olejku do masażu ayurvedy jest równie ważna jak ilość oraz jakość używanych składników.

 

autor:

Redakcja Cabines.pl

autor: Marcin.Banasinski
link: www.cabines.pl


Udostępnij

Komentarze

komentarze