Udostępnij

Historia i filozofia

Ayurveda – zwana również „matką medycyny” jest najstarszym i najbardziej wszechstronnym systemem leczenia, który sięga swymi korzeniami do starożytnych pism sanskryckich. Najstarszej na świecie zachowanej literaturze. Jej historia sięga ponad 5000 lat.  Według Światowej Organizacji Zdrowia została uznana za najstarszy system medyczny świata.

Historia i filozofia

Ayurveda – zwana również „matką medycyny” jest najstarszym i najbardziej wszechstronnym systemem leczenia, który sięga swymi korzeniami do starożytnych pism sanskryckich. Najstarszej na świecie zachowanej literaturze. Jej historia sięga ponad 5000 lat.  Według Światowej Organizacji Zdrowia została uznana za najstarszy system medyczny świata.

Ayurveda w ogólnym tłumaczeniu to wiedza o życiu gdzie ayur to życie  a veda to wiedza. Inne tłumaczenie osób praktykujących to podróż przez życie a dla studentów to nauka o życiu. Na szeroką skalę praktykowana jest w Indiach, skąd pochodzi, ale mimo swojej starożytnej historii coraz mocniej rozwija się na rynku Europy Zachodniej i Ameryki Północnej.

Ayurveda jest nauką ponadczasową i chcąc nie chcąc po prostu działa i towarzyszy nam bez naszej wiedzy w codziennym życiu. Ayurveda odnosi się do każdej części i do każdej strony ludzkiego życia, proponując rady sprawdzone i udoskonalone w ciągu wielu stuleci. Pamiętajmy więc, że opiera się nie na stale zmieniających się opiniach ale na wiecznej ugruntowanej wiedzy. Proponowana jest dla wszystkich, którzy szukają spokoju, harmonii, zdrowia i długowieczności.

Ayurveda a podejście zachodu

Medycyna konwencjonalna i nasz sposób myślenia mają tendencję do uogólnienia i klasyfikowania indywidualności. I tak np. zgodnie z zachodnim pojęciem normalności, to co jest wspólne u większości ludzi ustanawia normę. Ayurveda zaś utrzymuje, że normalność musi rozwijać się indywidualnie, ponieważ nasz organizm przejawia swój własny, szczególny i żywiołowy temperament i sposób funkcjonowania. Na wschodzie kluczem do zrozumienia jest akceptacja, obserwacja i doświadczenie , na zachodzie są nimi: badania, analiza i logiczne myślenie. Ufamy obiektywności a wschodnia nauka uczy wychodzenia poza rozłam między subiektywnością i obiektywnością. Te różnice w podejściu sprawiają, że trudno jest nam do końca zrozumieć naukę Ayurvedy.

 

Cel i ukryta ludzka moc

Celem Ayurvedy jest uświadomienie, w jaki sposób możemy wpływać na własne zdrowie, kształtować je, przedłużać i kontrolować bez zakłóceń z powodu chorób i starości. Podstawą jest więc zrównoważony dobry stan zdrowia. Ayurveda pomaga zdrowym zachować zdrowie a chorym odzyskać zdrowie. Przez właściwą równowagę wszystkich energii w ciele można bardzo wyraźnie ograniczyć proces degeneracji  i rozwinięcia się choroby.Jest medyczno-metafizyczną życiową wiedzą o uzdrawianiu. Praktyka ayurvedy przeznaczona jest do pobudzenia ludzkiego szczęścia i zdrowia a studiowanie nauk ayurvedy pozwala każdemu na praktyczne przyswojenie wiedzy o samoleczeniu.

Ayurveda uczy, że każdy z nas posiada unikalny typ osobowości nazywany „prakruti”, który określany jest za pomocą testu. To najważniejszy krok w osiągnięciu zdrowia, gdyż Twój typ osobowości wskazuje jak masz żyć w zgodzie z naturą. Według ayurvedy Twoje ciało wie co jest dla Ciebie dobre, a co złe. Natura wyposażyła nas od urodzenia we właściwy instynkt. Gdy to zauważymy i zaczniemy poddawać się wewnętrznym skłonnością, odkryjemy, że nasz organizm jest zdolny do zachowania własnej równowagi z niedużym wysiłkiem z naszej strony. Aby zachować zdrowie musimy poddać analizie nasz typ osobowości i dzięki znajomości naszego „prakruti” możemy unikać tego na co jesteśmy najbardziej podatni i co wywołuje u nas chorobę. Wszystko co jemy, mówimy, myślimy, robimy, widzimy i czujemy wpływa na stan ogólnej równowagi. Jednoczesne kontrolowanie wszystkich tych wpływów wydaje się niemożliwe. Jednak przez stosowania odpowiednich dla naszego typu ciała diet, ćwiczeń, masaży i zabiegów ayurvedyjskich możemy skorygować większość istniejących zaburzeń i zapobiec tym, które mogłyby pojawić się w przyszłości.

 

Autor:

Tomasz Tomasik

Kursy masaży ajurwedyjskich – TUTAJ

 

*W opracowaniu wykorzystano fragmenty książek:

„Zdrowie doskonałe” Dr Deepak Chopra oraz „ Ayurveda” Dr Vasant Lad


Udostępnij

Komentarze

komentarze