Udostępnij

Zaczynamy serie artykułów, w których Art Riggs odpowiada na pytania internautów. Będziemy cyklicznie zamieszczać takie teksty oraz inne artykuły pana Riggsa.

Zapraszamy.

Dlaczego w ofertach spa masaż tkanek głębokich jest droższy niż zwykły masaż klasyczny? Jak można to wyjaśnić?

Art Riggs:

Zaczynamy serie artykułów, w których Art Riggs odpowiada na pytania internautów. Będziemy cyklicznie zamieszczać takie teksty oraz inne artykuły pana Riggsa.

Zapraszamy.

Dlaczego w ofertach spa masaż tkanek głębokich jest droższy niż zwykły masaż klasyczny? Jak można to wyjaśnić?

Art Riggs:

Istnieje pogląd, iż wyższa cena za ten masaż wynika z tego, że masażysta po prostu pracuje ciężej przy takiej sesji. Jednak faktycznie cena ta powinna być wyższa ze względu na specyfikę tego masażu, a także na  inwestycję jaką terapeuta włożył w podniesienie swoich kwalifikacji.

Podam ponadto kilka specyficznych różnic pomiędzy masażem tkanek głębokich, a klasycznymi formami masażu aby rozwiać to błędne mniemanie.

Masaż tkanek głębokich jest bolesny – to wynika ze stereotypu, że bez bólu nie ma efektów, a jest naprawdę wielka różnica między pojęciami pracować głęboko a pracować mocno.

To że nie trzeba pracować mocno aby osiągnąć rezultaty terapeutyczne za pomocą odpowiednich narzędzi nie powodując bólu i stresu wytłumaczę później.

Masaż relaksacyjny jest dla przyjemności, tkanek głębokich to praca z konkretnymi problemami:

Widnieją tutaj dwa błędne pojęcia:

Masaż relaksacyjny jest nie tylko dla przyjemności. Jest masażem terapeutycznym z wielu powodów, włączając korzyści wypływające z polepszenia krążenia np. w mięśniach i korzyści dla zdrowia wynikające z ogólnego rozluźnienia, które ciało kumuluje poprzez stres psychiczny, zmęczenie fizyczne i trudy codziennego dnia.

Odwrotnie patrząc wielu ludzi odnajduje w masażu głębokim wielką przyjemność, nie tylko ze względu na świetne i długo utrzymujące się rezultaty ale właśnie dlatego, że po takim masażu czują się świetnie.

Masaż tkanek głębokich może być ryzykowny, nieprzyjemny i niecałkowicie bezpieczny.

Obecnie rzetelna nauka masażu tkanek głębokich idzie w kierunku nauki bardzo szczegółowej pracy, a także uwzględniania przeciwwskazań. Pracując tym torem praca taka zawsze będzie bezpieczna.

Jest wiele wariantów jakimi terapeuta może pracować za pomocą masażu głębokiego w zależności od problemu i w porozumieniu z pacjentem tak aby osiągnąć cele terapeutyczne.

Sukcesy terapeutyczne

Zarówno w leczeniu jak i prewencji w większości problemów z tkankami miękkimi w schorzeniach ostrych i przewlekłych masaż tkanek głębokich powoduje „rozklejanie” zrostów i ułatwia poprawną pracę mięśni oraz większą ruchomość w stawach.

Polepszenie wydajności aktywności ruchowej

Bez względu na sport, taniec, jogę czy inne formy aktywności fizycznej, codzienny pośpiech i stres odbija sie w postaci wzmożonego napięcia mięśni i skracania ich fizjologicznej długości, co ogranicza ruchomość tkanek i powoduje ból lub dyskomfort.

Masaż głęboki w tym wypadku kładzie większy nacisk na pracę z zablokowaniem i rozciąganiem tkanek dających większe rezultaty zamiast ruchów głaszczących czy kompresji, jak to ma miejsce w wielu rodzajach masaży gdzie dodatkowo używa się środków poślizgowych.

Poprawa postawy

Podstawowym aspektem masażu tkanek głębokich czasami nazywanym integracja strukturalna to skupianie się na dokładnej analizie, systematycznym i strukturalnym planie działania aby wydłużać stopniowo skrócone tkanki miękkie jak mięśnie i powięzi. Końcowo wpływa to na prawidłową posturę ciała. Pacjenci mogą w efekcie stać, siedzieć wyprostowanym w poprawnej postawie i czuć sie luźniej i komfortowo.

Emocjonalne i psychologiczna wolność

Niektóre teorie podkreślają połączenie psychicznego i emocjonalnego komponentu zdrowia. Niektóre osoby napinają sie czy wręcz ubierają ciało w zbroję, przyjmując taki stan jako wzorzec, który broni ich w stanach stresu lub kiedy nie czują się bezpieczni. W momencie gdy te psychiczne ograniczenia zostają usunięte osoby takie stwierdzają ogromne i głębokie, emocjonalne uwolnienie.

Narzędzia w masażu głębokim

Właściwa aplikacja nacisku w masażu głębokim wymaga szerokiego wachlarza narzędzi terapeutycznych aniżeli tych stosowanych np. w tradycyjnym masażu relaksacyjnym.

Niektóre osoby zakładają, że użycie łokcia w masażu będzie skutkowało dużą intensywnością, a tak naprawdę to często łokieć pozwala terapeucie pracować ergonomicznie, nie powodując napięć we własnym ciele. Zwiększa to na komfort pracy. Użycie łokcia wcale nie musi być intensywną pracą.

Jeśli terapeuta czuje komfort pracy i nie generuje niepotrzebnych napięć w swoim ciele, sesja terapeutyczna będzie szła łatwiej.

W pracy terapeutycznej aby wniknąć w powierzchowne tkanki i dobrze je rozluźnić trzeba używać także innych narzędzi jak kostki palców czy właśnie łokcia. Przy pracy z dużymi partiami mięśniowymi które wymagają większego nacisku można używać przedramienia lub pięści.

Praktyka masażu tkanek głębokich

Pierwszą rzeczą o jakiej należy pamiętać pracując masażem głębokim jest używanie jak najmniejszej ilości środków poślizgowych. Tak jak otwieranie gałki  w drzwiach jest trudne kiedy mamy śliskie dłonie tak trudne będzie uchwycenie krótkiego mięśnia aby go rozciągnąć. To jest jedna z większych różnic miedzy normalnym masażem, a masażem tkanek głębokich. Minimalna ilość środka poślizgowego wymaga mniejszego nacisku aby uchwycić mięśnie i tkanki co skutkuje mniejsza intensywnością pracy aniżeli w momencie kiedy terapeuta pracuje za mocno z powodu nadmiernego poślizgu na tkance.

Masażem tkanek głębokich pracujemy z głębokimi warstwami tkanek po rozluźnieniu i  „zanurzeniu się” w tkanki powierzchowne. To nie znaczy, że wymagany jest faktycznie mocniejszy nacisk. Terapeuta powinien przykładać nacisk skośny stopniowo aż będzie czuć że tkanka „mięknie” i stopniowo wnikać głębiej. To zagwarantuje komfort pracy i przyjazne odczucia u pacjenta.

Ruchy powinny być odpowiednio wolne i możliwie krótkie tak by terapeuta mógł osiągnąć obniżenie napięcia lub wykonywać szybkie ruchy w pewnych obszarach aby móc większą uwagę poświęcić podczas sesji terapeutycznej na obszary bardziej wymagające.

Klienci często pytają jak mogą aktywnie uczestniczyć w procesie terapeutycznym , jakie pozycje przyjmować, jak rozciągać mięśnie aby osiągnąć rozluźnienie.

Sesja nie powinna obejmować całego ciała. Powinno się pracować miejscowo i skrupulatnie obejmując pracą problematyczne obszary częściej aniżeli stosować pracę ogólną na wielu obszarach.

Masaż nie może powodować bólu. Praca może być czasem intensywniejsza i łączyć aktywną pracę klienta aby świadomie i aktywnie rozluźniać pewne obszary ciała.

Wiele osób czuje, że więcej korzyści czerpią przy dłuższych sesjach masażu głębokiego miedzy 75-90 min. To pozwala im na większy relaks i poczucie większej swobody po takiej sesji.

Bez granic

Granica pomiędzy masażem tkanek głębokich i masażem relaksacyjnym nie jest ostra i jednoznaczna. Dobry masaż relaksacyjny powinien być wykonywany w powolnym tempie i brać pod uwagę obszary najbardziej tego wymagające natomiast masaż głęboki powinien także dawać uczucie relaksu i przyjemności jako jeden z efektów końcowych. Tak jak w ogólnie pojętej pracy z ciałem kluczem do zadowolenia jest w wielkiej mierze dobra komunikacja z pacjentem określanie celu sesji masażu. Dopiero wówczas możemy ocenić czy właściwym wyborem jest Masaż relaksacyjny czy głęboki.

Podobne tematy:

Art Riggs

Masaż tkanek głębokich


Udostępnij

Komentarze

komentarze