Udostępnij

Aromaterapia jest jedną z najpopularniejszych i najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny niekonwencjonalnej…

Aromaterapia jest jedną z najpopularniejszych i najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny niekonwencjonalnej…

Aromaterapia jest jedną z najpopularniejszych i najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny niekonwencjonalnej. Korzysta z sił natury ukrytych w naturalnych olejkach eterycznych, które są hormonami roślin oraz przypomina nam o potrzebie posługiwania się zmysłem węchu celem wykorzystania bogactw natury.

Olejki eteryczne wspomagają takie metody medycyny niekonwencjonalnej jak masaż, leczenie przez dotyk, akupresurę czy bioenergoterapię.

Jest naturalna metodą łagodzenia wielu dolegliwości fizycznych i psychicznych, a głównie własnych naturalnych sił obronnych organizmu. Jest, więc metodą skuteczną a zarazem przyjemną nie mającą niekorzystnych działań ubocznych. Przypisuje jej specjalne właściwości odkażające aż po pobudzające zmysły. Odpręża, łagodzi stresy, pobudza osłabione krążenie krwi, stymuluje odnowę i wzrost zdrowych komórek, oraz przywraca harmonię psychiczną i fizyczną.

Twórcą aromaterapii był francuski chemik Gatefosse, który zajmował się badaniem olejków eterycznych jako potencjalnych składników do kosmetyków. Gatefosse w czasie I wojny światowej opatrując rannych żołnierzy z braku środków dezynfekcyjnych zastosował olejek lawendowy, który był mu znany jako doskonały antyseptyk. Okazało się, że jest nie tylko doskonałym antyseptykiem, ale również przyśpiesza gojenie się raz i oparzeń.

Swoje spostrzeżenia zawarł ksiażce "Aromaterapia", a jego idee w sposób profesjonalny rozwinął francuski lekarz Jean Valnet, który prowadził systematyczne badania olejków eterycznych. Tak zaczął się ogromny rozwój aromaterapii na terenie Francji i Anglii a potem na całym świecie.

Aromaterapia jest metodą terapii z zastosowaniem naturalnych olejków eterycznych, wprowadzanych do organizmu poprzez drogi odechowe-wąchanie, wdychanie, inhalacja oraz poprzez skórę a więc przez masaż, kąpiel, kompres.

Aromaterapia jak i aromaterapeuta traktuje pacjenta jako integralną całość. Najważniejszym elementem terapii jest odnalezienie przyczyny dolegliwości, na jaką skarży się pacjent i powiązań owej dolegliwości z jego stanem ogólnym, np. wiemy ze ból głowy może być spowodowany niestrawnością, dolegliwości układu trawiennego przeżytymi emocjami.

Z tego punktu widzenia aromaterapia jest najbliższa metodą medycyny wschodniej. Człowiek traktowany jako integralna całość, w której wszelkie zaburzenia równowagi czynników energetycznych objawiają się dolegliwościami występującymi niekoniecznie w tym miejscu, w którym doszło do zaburzenia równowagi. Stąd też podobnie jak w medycynie wschodniej głównym celem aromaterapii jest przywrócenie równowagi organizmu i uruchomienie jego własnej energii życia.
 

DEKALOG AROMATERAPII

 1. Używaj tylko olejków i mieszanek olejków, których zapach najbardziej Ci odpowiada.
 2. Przygotowując mieszankę nie mieszaj ze sobą więcej niż 5 olejków eterycznych.
 3. Nie stosuj większych dawek olejków niż jest to wskazane:5-10 kropli w kominku aromaterapeutycznym,10-15 kropli do kąpieli w wannie.15-30 kropli w 50 ml oleju roślinnego jako nośnika do masażu. Dla dzieci do lat 3 używaj tylko1/4 kropli zalecanych dla dorosłych a powyżej 3 lat ½ kropli.
 4. Nie stosuj olejków doustnie.
 5. Nie stosuj nie rozcieńczonych olejków na skórę.
 6. Przed pierwszym zabiegiem aromaterapeutycznym wykonaj test uczuleniowy. Krople olejku lub mieszanki rozpuść w łyżce oleju roślinnego i wetrzyj za uchem. Jeżeli w ciągu 12 godzin nie pojawi się czerwony odczyn, podrażnienie lub swędzenie olejek możesz stosować.
 7. Nie łącz kąpieli aromaterapeutycznej z myciem ciała w płynach pianotwórczych. Wskazane by kąpiel ta była przy świecach, oraz przy muzyce relaksacyjnej. Do wanny z ciepłą wodą należy na powierzchnie wlać 10 kropli mieszaniny olejków. W wodzie powinniśmy przebywać minimum 15 minut, można a nawet należy masować ciało pod wodą, zgarniając warstewkę olejku z powierzchni wody. Po kąpieli należy wytrzeć ciało ręcznikiem, ale nie spłukiwać.
 8. Pamiętaj o ogólnych przeciwwskazaniach. W przypadku ciąży, uczulenia, wystawienia skóry na promienie słoneczne i UV, stosuj się do zaleceń aromaterapeuty.
 9. Stosuj olejki tylko wysokiej jakości, czyli z Firmy „Beta” z Warszawy, Avicenny-oil z Wrocławia, „Sabany Oil” z Warszawy.
 10. Stosuj olejki z przekonaniem, o ich leczniczych właściwościach czerpiąc przyjemność z piękna ich zapachów.
   

METODY STOSOWANE W AROMATERAPII

W aromaterapii wprowadza się olejki do organizmu dwiema drogami przez układ oddechowy oraz przez skórę. Najbardziej intensywną metodą jest masaż, w którym wprowadza się olejki przez skórę. Masaż taki wraz z unoszącymi się w powietrzu zapachami olejków oddziaływuje na zmysł węchu. Masaż taki pobudza ośrodkowy układ nerwowy. Przy zastosowaniu olejków do masażu należy zwrócić uwagę czy nie powodują podrażnień, swędzenia skóry, uczuleń. Masaż aromaterapeutyczny zwiększa energię, obniża objawy wynikające ze stresów, usuwa bóle i dodatkowo poprawia stan skóry. Może także przywracać równowagę psychiczną, redukując takie stany emocjonalne jak strach, nienawiść, gniew, zazdrość, rozpacz czy frustrację.

Inhalacje – najlepiej stosować poprzez kominki aromaterapeutyczne, w których ciepło świeczki podgrzewa miseczkę z mieszanką olejków eterycznych. Na 2 łyżki wody stołowej należy dodać około 10 kropli olejków. Pary olejków współdziałają przy niszczeniu drobnoustrojów wdychanych z powietrzem i nadają otoczeniu przyjemną woń. Są niezawodne w łagodzeniu emocji, rozjaśniania umysłu, a także łagodzą napięcia dnia pełne stresów. Kominki można używać codziennie. Szybka metoda mająca doraźne zastosowanie to nawilżenie chusteczki 6-8 kroplami olejku i głębokie wdychanie.UWAGA! Nie stosować inhalacji w przypadku dychawicy oskrzelowej, ponieważ para może spowodować duszenie się.

Płukanie gardła i ust- stosuje się w celu złagodzenia stanu zapalenia błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Do szklanki wody dodaje się 3 krople olejku eterycznego, dobrze mieszając płukankę prze każdym nabraniem do ust.

Kąpiele aromaterapeutyczne- patrz dekalog aromaterapeuty.

Kompresy – są formą miejscowej kąpieli. Watę lub ręcznik nasyca się roztworem mieszanki olejków rozpuszczonych w wodzie, stosując około 5 kropli olejków na ½ szklanki wody- ciepłej. Tak przygotowany kompres przykłada się w odpowiednim miejscu na skórze i trzyma nawet 2 godziny. Kompres przykrywa się folią, przytrzymuje szalem lub ręcznikiem w celu utrzymania ciepła. Na bóle reumatyczne, artretyczne stosuje się ciepłe kompresy. Przy bólach głowy, nadwerężeniu ścięgien lub stawów stosuje się kompresy chłodne.
Wcieranie i nacieranie- stosuje się zamiast masażu, mieszankę wciera się w chore miejsce.

 

MIESZANKI OLEJKÓW ETERYCZNYCH

Jako nośniki – oleje do masażu stosuje się na ogół oleje roślinne, które poza tym, że dobrze rozpuszczają olejki eteryczne, mają również dobry wpływ na skórę. Stosujemy oleje roślinne o uniwersalnym zastosowaniu, łatwo dostępne jak np. oliwa z oliwek, olej słonecznikowy.

Dla cery suchej i normalnej stosujemy: olej awokado, z orzechów laskowych, oliwę z oliwek.
Dla cery tłustej: olej migdałowy, z nasion winogron, brzoskwiniowy.

Roztwory do masażu można przygotować każdorazowo przed masażem, czyli na 1 łyżkę stołową roztworu ( około 10 ml) dodajemy 2-5 kropli mieszaniny olejków. Natomiast na 50 ml roztworu- nośnika dodajemy średnio od 15 do 30 kropli mieszaniny olejków. Roztwory do masażu przechowywujemy w ciemnych, w szczelnie zamkniętych butelkach. Po dodaniu olejków mieszaninę należy dobrze wytrzasnąć i przed każdym użyciem wytrząsanie należy powtórzyć.

RODZAJE OLEJKÓW ETERYCZNYCH

Obecnie jest znanych około 300 olejków eterycznych, które pozyskuje się z różnych części roślin i drzew.
Dla celów domowych stosuje się zestaw podstawowych, czyli 10 olejków eterycznych.
Są to następujące olejki:

Olejek cytrynowy lub pomarańczowy – stosuje się w przypadku: napięcia nerwowego, depresji, lęków, napięcia mięśni, zbyt wysokiego ciśnienia, bezsenności.Uwaga! Nie należy go używać na skórze bezpośrednio przed wystawieniem na słońce lub lampy.

Olejek eukaliptusowy – stosuje się przy grypie, przeziębieniu, kaszlu, reumatyzmie, zmęczeniu umysłu, na stany zapalne skóry, wszy, bóle reumatyczne.

Olejek geraniowy – stosuje się przy cellutisie, otyłości, depresji, napięciach nerwowych, lękach, nerwobólach, zaburzeniach seksualnych, menopauzie, zmiennych nastrojach emocjonalnych, bólach menstruacyjnych, cukrzycy, zaburzeniach w krążeniu, grypie, przeziębieniach, katarze, zaburzeniach gastrycznych, infekcjach skóry, przetłuszczaniu, łupieżu, wrzodach, ranach, wszach. Uwaga! Nie stosować równocześnie z pigułkami antykoncepcyjnymi (stymuluje estrogen).

Olejek jałowcowy – stosować przy zmęczeniu umysłowym, bezsenności, lękach, bólach menstruacyjnych, zaburzeniach menstruacji, otyłości, żylakach,cellutisie, nadciśnieniu, rozstępach skóry, bólach reumatycznych, stanach zapalnych skóry, trądziku, łupieżu, łojotoku, przy przetłuszczaniu skóry, egzemach, hemoroidach, stanach zapalnych dróg moczowych. Uwaga! Nie należy stosować w okresie ciąży.

Olejek lawendowy – stosujemy przy: depresjach, lękach, zmęczeniu umysłu, irytacji, histerii, napięciu nerwowym, bezsenności spowodowanej zdenerwowaniem, bólach reumatycznych, migrenach, bólach menstruacyjnych, nadciśnieniu, otyłości, cellutisie, żylakach, katarze, grypie, stanach zapalnych zatok i gardła, problemach menopauzy. Uwaga! Nie stosować w pierwszych miesiącach ciąży, szczególnie po przebytym poronieniu.

Olejek mięty pieprzowej – stosujemy przy: bólach głowy, menstruacyjnych, migrenach pochodzenia gastrycznego, nieregularnym cyklu menstruacji, grypie, przeziębieniu, ociężałości umysłowej, zmęczeniu, szoku, napięciu nerwowym, zaburzeniach gastrycznych, stanach zapalnych skóry, podrażnieniach oraz przy ukąszeniach owadów.

Olejek rozmarynowy – stosujemy przy: zmęczeniu fizycznym i psychicznym, zaburzeniach pamięci, zaburzeniach funkcji systemu nerwowego, epilepsji, paraliżu, ociężałości umysłowej, oziębłości seksualnej, zmiennym ciśnieniu krwi, zaburzeniach pracy serca, cellutisie, żylakach, zaburzeniach menstruacyjnych, upławach, bólach głowy, migrenach, bólach mięśni różnego pochodzenia, reumatyzmie, artretyzmu, grypie, astmie, kaszlu infekcjach skóry, łupieżu, łysieniu, trudno gojących ranach.

Olejek rumiankowy – stosujemy przy: depresjach, napięciach nerwowych, histerii, bezsenności, irytacji, zanikach pamięci, bólach głowy, zębów, stanach zapalnych uszu, zapaleniu spojówek, bólach mięsni szczególnie po wysiłku fizycznym, artretyzmie, reumatyzmie, zakłóceniach cyklu menstruacyjnego i bólach z nim związanych, problemach menopauzy, zaburzeniach gastrycznych, braku apetytu, niestrawności u dzieci, wrzodach żołądka, trądziku, łupieżu, stanach zapalnych skóry i uczuleniach, skóry, dermatozie, oparzeniach( także słonecznych), pękających naczyniach krwionośnych, podrażnieniach i ranach.

Olejek sosnowy – stosujemy przy: infekcjach dróg oddechowych, kaszlu, astmie, grypie, zapaleniu zatok, infekcji pęcherza i kamicy, ociężałości umysłowej, problemach menopauzy. Uwaga! Używać tylko świeżego olejku, stary zwiera nadtlenki, które są szkodliwe dla zdrowia.

Olejek tymiankowy – stosujemy przy: ociężałości umysłowej, bezsenności, depresjach, lękach, przy infekcjach bakteryjnych, zapaleniu migdałków,i zatok,, niskim ciśnieniu, reumatyzmie, artretyzmie, grypie, astmie, kaszlu, infekcjach skóry, łupieżu, wypadaniu włosów, nieregularnej menstruacji, zatrzymaniu i upławach.

Artykuł dodany i napisany przez naszego kolegę Karrambę.

autor: Banasinski
link:


Udostępnij

Komentarze

komentarze