Udostępnij

Zapraszam do kolejnej relacji z kongresu LNE w Krakowie. Tym razem krótki reportaż na temat występu dr Sergeya Shchurevicha.

Zapraszam do kolejnej relacji z kongresu LNE w Krakowie. Tym razem krótki reportaż na temat występu dr Sergeya Shchurevicha.

dr Sergey Shchurevich, Biustomiania, Serwis-Masazysta.plW tej części relacji z 21. Międzynarodowego kongresu LNE& Spa chciałbym skupić się na występie i pokazie dr Sergeya Shchurevicha. Przybliżając nieco sylwetkę tegoż gościa trzeba zaznaczyć, że to masażysta o wykształceniu medycznym. Ogromna wiedzę medyczną zdobyta podczas studiów na medycynie wykorzystuje w swojej fascynacji masażem tworząc wiele nowych koncepcji  pracy modelującej sylwetkę. Twórca masażu Manualistic.

"Biustomania" to autorska i nowatorska technika masażu  po raz pierwszy prezentowana w Polsce. Technika ta zrewolucjonizowała metodykę zabiegową w tym obszarze ciała.  Sergey cieszył się, że mimo kontrowersji dotyczących tego masażu udało się go zaprezentować na kongresie LNE.

Sergey podkreśla, że masaż biustu jest jak najbardziej tematem aktualnym i nie powinniśmy traktować go jako temat tabu gdyż w społeczeństwie, a także w gronie specjalistów panuje negatywny stosunek do tego typu masażu. Uważa to za  bardzo dziwne, ponieważ masaż jest alternatywą dla operacji plastycznych. Jednakże w stosunku do spektakularnych efektów jakie przynoszą zabiegi chirurgiczne masaż uważany jest często za nieefektywna formę terapii. Tak naprawdę masaż jest najbardziej skuteczną i naturalną formą oddziaływania na biust i nie przynosi negatywnych efektów.

Wykład Sergeya na scenie głównej miał na celu przybliżenie problematyki związanej z gruczołem piersiowym, jego funkcji, fizjologii, budowy. Mówił dużo  na temat fizjologicznego znaczenia gruczołu piersiowego jego zmian w okresach wzrastania i rozwoju, laktacji, okresie poporodowym, okresie przed- i menopauzalnym.

Szczególna uwagę przywiązywał do okresu laktacji, gdzie gruczoł piersiowy znacznie się zmienia w swojej strukturze, a także tkanka wokół samego gruczołu.

Zwracał też uwagę, iż bardzo ważne jest poznanie poszczególnych procesów fizjologicznych związanych z gruczołem piersiowym, zasad działania drenażu limfatycznego aby zrozumieć istotę całego masażu.

Ponadto opowiadał o dyskusji na  kongresie w Nowosybirsku, gdzie rozmawiano nad problemem zapalenia gruczołu piersiowego. Dyskutowano nad przeprowadzonym badaniu gdzie porównywano dwie metody leczenia na dwóch pacjentkach: jednej aplikowano dużą porcje leków w tym antybiotyków, drugą natomiast za pomocą masażu.

Rezultat zaskoczył wszystkich. Po tygodniowym  leczeniu antybiotykami i lekami zaobserwowano poprawę, ale tak naprawdę pozostawały zmiany w obrębie tkanek gruczołu piersiowego. W drugim przypadku wszystkie symptomy ustąpiły.

Zatem dzięki pracy masażu w postaci delikatnego głaskania, rozmasowania otrzymano dużo lepszy efekt niż leczeniem farmakologicznym.
Zanim Sergey przeszedł do pokazu opowiadał po krótce na temat historii powstania tegoż masażu:
"(..) 12 lat temu kiedy w ogóle zacząłem zajmować się masażem głównie był to masaż twarzy i jej okolic. Pracując z tym rejonem zaciekawił mnie problem pracy z biustem, bo  po 10-15 wizytach klientki mówiły mi że znika ból nie tylko w obrębie twarzy ale także w obrębie karku, szyi, dekoltu, biustu. Nie zakładałem oczywiście wcześniej że tak będzie."

Następnie zwrócił uwagę na cele masażu biustu:

  • Masaż w celu czysto estetycznym, polepszającym napięcie tkanek, poprawę  jędrności i regenerację tkanek
  • masaż w celu profilaktycznym np. u kobiet ciężarnych, w okresie dojrzewania (gdzie skóra nie nadąża za rozrastającymi się tkankami),
  • Masaż w celu leczniczym – po urazach, po operacjach, powikłania pooperacyjnych, a także w okresie przedoperacyjnych jako przygotowanie przed konkretnym zabiegiem.

Masaż jest dość skomplikowany jeśli chodzi o stosowane techniki, także trudno opisać go w kilku słowach. Sam masaż przebiega w kilku etapach.

Serwis-Masazysta.pl utrzymywany jest z przychodów pochodzących z reklam. Materiały w nim gromadzone mogą powstawać właśnie dzięki tym dochodom. Dziękujemy za wsparcie i uszanowanie ich obecności.

Początkowy ma na celu opracowanie obszarów sąsiednich bez dotykania i masowania samego gruczołu piersiowego. Zatem jeśli mówimy o masażu biustu mamy na myśli także tkanki otaczające.  Pracujemy z okolicą kręgosłupa w celu zlikwidowania napięć tego obszaru. Takie postępowanie pomaga w lepszym działaniu na kolejnych obszarach. Masaż na tym etapie  ma na celu polepszenie ukrwienia tkanek w sąsiedztwie samego gruczołu piersiowego. Duże znaczenie ma masaż powierzchowny na poziomie skóry i tkanki podskórnej.

[page-break]Praca odbywa się  w różnych pozycjach ułożenia kończyny górnej w celu dokładnego opracowania każdej ze stref, rozluźnienia mięśni w obrębie klatki piersiowej i przywrócenia prawidłowej długości mięśni przykurczonych, o wygórowanym napięciu.

Kolejnym etapem jest praca na poziomie drenażu limfatycznego w celu prawidłowego przepływu limfy oraz praca z obszarem miąższowym gruczołu piersiowego w konkretnych sektorach.

Druga część pokazu Sergeya Shchurevicha dotyczyła modelowania pośladków. Autor tego masażu zwracał bardzo dużą uwagę na ten obszar jako ważna część naszego ciała i część do której przykładamy dużą wagę. Przypomina, że sztuka antyczna często była opierana na tym aby "wyśpiewać" tę piękną część ciała.

Nawiązując do masażu pośladków Sergey wspominał, że dostał kiedyś piękny ilustrowany album pt. "historia pośladków". Ten album zainspirował go aby swoja dotychczas zdobyta wiedzę wykorzystać w celu nadawania kształtu tej pięknej części ciała. Uważa, że pośladki są bardzo trudnym obszarem do modelowania i korekty ich wyglądu. Z uwagi, że pośladek kształtuje bardzo duża masa mięśniowa to właśnie mięśnie decydują o jego końcowym kształcie i wyglądzie. Zatem głównym celem tegoż masażu jest pobudzanie i stymulacja mięśni w obrębie pośladków, uelastycznienie tej okolicy.  U osób otyłych, które najczęściej trafiają do gabinetu masażu aby modelować pośladki problem istnieje w tym jak dostać się do głębszych warstw tkanek.

Masaż jest bardzo istotnym elementem modelowania sylwetki w tym pośladków. Możemy wspomagać te działania zabiegami na ciało, kosmetykami. Jednak działania takie poprawiają zazwyczaj tylko jakość skóry i tkanek powierzchownych, które oczywiście są bardzo ważnym efektem wizualnym. Należy jednak pamiętać, że przede wszystkim aktywność fizyczna ma wpływ na redukcję tkanki mięśniowej, a następnie praca z tkankami głębiej położonymi (zarówno poprzez masaż jak wysiłek fizyczny nadaje kształt pośladkom).

Masaż zwraca tez uwagę na napięcie okolicy lędźwiowej i likwidacje nadmiernego napięcia w tym obszarze (pogłębiona lordoza lędźwiowa, wzrost napięcia prostownika okolicy L-S, zwiększone przodopochylenie miednicy oraz wzrost napięcia mięśni biodrowo-lędźwiowych powoduje zmniejszenie napięcia i osłabienie mięsni pośladkowych – przyp. red.). Jako, że masaż ma wpływać na pobudzanie i stymulacje pośladków oczywistym jest, że należy usunąć najpierw napięcia powodujące osłabienie tej okolicy.

Masaż zaczyna się od pracy powierzchownej, w celu przygotowania obszaru masowanego do mocniejszej dawki bodźców. Masaż podobnie jak w „Biustomanii” zawierał wiele technik bardziej i mniej skomplikowanych. Przebiegał w różnych pozycjach ułożeniowych łącząc techniki pobudzające z rozluźniającymi odpowiednie obszary i mięśnie. W masaż angażowany jest tez sam pacjent, ponieważ niektóre z chwytów wykonywane były w skurczu izometrycznych mięśni pośladkowych, a także zginaczy kolana. Jak było widać po Sergeyu masaż jest dość wyczerpujący dla masażysty i wymaga dużo więcej wysiłku niż wspomniany już masaż biustu czy wcześniejszy pokaz Gillesa Horcloisa.
Także można powiedzieć, że modelowanie pośladków to ciężka praca zarówno dla masażysty jak i klienta.

Po pokazie odbyła się krótka dyskusja na temat technik zaprezentowanych w Krakowie przez Shchurevicha. Gama pytań była przeróżna zaczynając od prostych pytań dotyczących przeciwwskazań do masażu, przez diagnostykę piersi aż po pytanie dotyczące kobiet ciężarnych, karmiących itp.

Sergey jest zupełnie innym nurtem reprezentującym masaż w stosunku do Gillesa, który tak bardzo mnie zachwycił. Są to dwie różne postacie. Gilles prezentował niemalże metafizyczna formę masażu. Sergey natomiast dzięki swej ogromnej podstawie merytorycznej dotyczącej ciała, fizjologii organizmu ludzkiego swą wiedze wykorzystuje tworząc świetne techniki modelujące sylwetkę, poprawiające wygląd i estetykę ciała. Jest też świetnym praktykiem i jego zdolności manualne zachwycają publikę i myślę że wielkie grono klientów. Muszę przyznać szczerze, że oglądanie Sergeya w akcji było dla mnie ogromną przyjemnością.

Pozdrawiam
Rafał Uryzaj

autor: rafal.uryzaj
link:


Udostępnij

Komentarze

komentarze